Kontakta oss

Använd formuläret nedan eller kontakta den du söker direkt
Skriv till ossAll personal

Kontaktformulär

Protected by reCAPTCHA, the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Följ oss Följ oss


Kul att du är intresserad av skolan! Heart Eyes
Du borde följa oss på sociala medier, då kan du hålla dig uppdaterad på allt som händer här. Bara klicka på de nätverk där du trivs bäst, vi finns där också.

ALL PERSONAL

(I bokstavsordning, efter efternamet)

Minna Bolin

Minna Bolin

Undervisar i film och ljud på Filmutbildningen och Musikproduktion på distans.
08-592 583 00
minna.bolin@sigtunafolkhogskola.se

Jonas Bredenfeldt

Jonas Bredenfeldt

Undervisar på Foto Distans och Bildbehandling på distans
08-592 583 98
jonas.bredenfeldt@sigtunafolkhogskola.se

Kjell Carles

Kjell Carles

Undervisar på Fritidsledarutbildningen.
08-592 582 74
kjell.carles@sigtunafolkhogskola.se

Lotta Dahmberg

Lotta Dahmberg

Undervisar på Kyrkans grundkurs
08-592 582 81
lotta.dahmberg@sigtunafolkhogskola.se

Pia Holmgren

Pia Holmgren

Undervisar på Fritidsledarutbildningen.
08-592 583 51
pia.holmgren@sigtunafolkhogskola.se

Kristen Hope

Kristen Hope

Undervisar på Allmän kurs.
08-592 582 42
kristen.hope@sigtunafolkhogskola.se

Frida Jansson

Frida Jansson

Verksamhetschef för vandrahem, kursgård och kök.
08-592 582 11
frida.jansson@sigtunafolkhogskola.se

Louise Janving

Louise Janving

Undervisar i svenska och svenska som andraspråk på Allmän kurs och Språkåret
08-592 582 68
louise.janving@sigtunafolkhogskola.se

Henrik Johansson

Henrik Johansson

Undervisar på Musik- och Ljudproduktion på distans.
08-592 582 02
henrik.johansson@sigtunafolkhogskola.se

Therese Jonsson Szatek

Therese Jonsson Szatek

Undervisar på Konstutbildningen.
08-592 582 03
therese.jonsson.szatek@sigtunafolkhogskola.se

Alexandra Thérése Keining

Alexandra Thérése Keining

Undervisar på Manusutbildningen på distans.
08-592 582 05
alexandra.therese.keining@sigtunafolkhogskola.se

Catherine Lezilver

Catherine Lezilver

Undervisar på Allmän kurs
08-592 583 57
catherine.lezilver@sigtunafolkhogskola.se

Annika Lindgren

Annika Lindgren

Undervisar på Allmän kurs
08-592 582 01
annika.lindgren@sigtunafolkhogskola.se

Catarina Lindskog

Catarina Lindskog

Rektor
08-592 583 01
catarina.lindskog@sigtunafolkhogskola.se

Anette Lydén

Anette Lydén

Undervisar i samhällskunskap, svenska, svenska som andraspråk och engelska. Samordnare i allmänna kursens arbetslag.
08-592 582 58
anette.lyden@sigtunafolkhogskola.se

Johannes Markström

Johannes Markström

Undervisar på Fritidsledarutbildningen.
08-592 583 49
johannes.markstrom@sigtunafolkhogskola.se

Sander Neant Falk

Sander Neant Falk

Undervisar på Filmutbildningen
08-592 582 06
sander.neant.falk@sigtunafolkhogskola.se

Prim Nimnaun
Elwood Overholt

Elwood Overholt

Undervisar i matematik, historia och naturkunskap.
08-592 582 91
elwood.overholt@sigtunafolkhogskola.se

Mia Peterson

Mia Peterson

Undervisar på Skådesspelarutbildningen.
08-592 582 82
mia.peterson@sigtunafolkhogskola.se

Torbjörn Reinhed

Torbjörn Reinhed

Verksamhetschef infrastruktur
08-592 582 32
torbjorn.reinhed@sigtunafolkhogskola.se

Peo Rydstedt

Peo Rydstedt

Vaktmästare
08-592 582 34
peo.rydstedt@sigtunafolkhogskola.se

Ulf Stålhandske

Ulf Stålhandske

Undervisar på Skådesspelarutbildningen.
08-592 582 54
ulf.stalhandske@sigtunafolkhogskola.se

Johan Syrén

Johan Syrén

Undervisar på Filmutbildningen.
08-592 583 99
johan.syren@sigtunafolkhogskola.se

Nina von Schmalensee

Nina von Schmalensee

Undervisar på Konstutbildningen
08-592 582 08
nina.von.schmalensee@sigtunafolkhogskola.se

Karin Östling

Karin Östling

Skolsekreterare
08-592 583 00
karin.ostling@sigtunafolkhogskola.se

Styrelse

Sigtuna folkhögskola drivs av föreningen Sigtuna folkhögskola. Skolans styrelse väljs på föreningens årsmöte.

Ordförande

Fredrik Hedlund
Sensus studieförbund
fredrik.hedlund@sensus.se
tel: 08-406 16 78

Postadress:
Sensus studieförbund
Box 1058
101 39 Stockholm

Vice ordförande

Alf Linderman
Sigtunastiftelsen
alf.linderman@sigtunastiftelsen.se
tel: 08-592 589 10

ledamöter

Mia Korsgren
Sensus studieförbund

Katharina Persson
Sensus studieförbund

Dan-Erik Sahlberg
Sigtunastiftelsen

Jacob Schwarz
Svenska Kyrkans Unga

Hanna Lindh
Svenska Kyrkans Unga

Hitta till oss

Sigtuna folkhögskola

Manfred Björkquists allé 20
19331 Sigtuna
tel: 08-592 583 00

Från Arlanda

Från Arlanda tar du dig till oss på ca 20 minuter med taxi.

Med kollektivtrafik:
SL Buss 583, byte i Märsta till buss 575. Kliv av vid hållplats ”Sigtuna folkhögskola”.

Från Stockholm

Med kollektivtrafik:
Pendeltåg till Märsta station, byte till buss 575 mot Sigtuna och Hällsboskolan. Kliv av vid hållplats ”Sigtuna folkhögskola”. Från Stockholms central tar resan ca en timme.

Med bil:
Kör E4:an norrut och sväng av vid Sigtuna/Märsta. Fortsätt i ca 12 kilometer på väg 263. Efter 12 kilometer sväng av vid rondell mot ”Sigtuna centrum” och följ skyltarna ”Hotellslinga S”, som leder dig fram till Sigtunastiftelsen. Passera Sigtunastiftelsen och Humanistiska läroverket innan du svänger av vid skylten ”Sigtuna folkhögskola”.

Parkering:
Det finns en parkeringsplats vid receptionen. Det kostar ingenting att parkera hos oss.

Från Uppsala

Med Kollektivtrafik:
Ta Upptåget från Uppsala centralstation till Knivsta station byt till buss 183. Kliv av vid hållplatsen ”Sigtuna folkhögskola”. Beräknad restid ca 45 minuter.

Med bil:
Kör väg 255, (gamla Stockholmsvägen). Vid Skälsta sväng av på väg 263. Efter ca 30 kilometer sväng av vid rondellen mot ”Sigtuna centrum” och följ skyltarna ”Hotellslinga S”, som leder dig fram till Sigtunastiftelsen. Passera Sigtunastiftelsen och Humanistiska läroverket innan du svänger av vid skylten ”Sigtuna folkhögskola”. Beräknad restid ca 40 minuter.

Parkering:
Det finns en parkeringsplats vid receptionen. Det kostar ingenting att parkera hos oss.

GPS-Koordinater

Koordinater (RT90)
X: 6612218.373, Y: 1606820.144 — (Manfred Björkquists allé 20, Sigtuna)

Koordinater (WGS84)
Lat: 59.61515359841755, Lon: 17.698030471801758 — (Manfred Björkquists allé 20, Sigtuna)

Välkommen

Vardagar

08.00 — 16.00

Kvällar och helger

Efter överrenskommelse, kontakta oss via telefon eller epost.

Sociala medier

Kontakt

Telefon

08–592 583 00

E-Post

info@sigtunafolkhogskola.se

Besöksadress

Manfred Björkquists allé 20
193 31  Sigtuna

Postadress

Box 92
193 22  Sigtuna

Org. nr

802419-3131

Bankgiro

5102-5658