Välkomna på Vernissage!

Nu är det äntligen dags att slå upp portarna för Fragment, en grupputställning skapad av projekteleverna. Utställningen håller hus i Rosengårdssalen på Sigtunastiftelsen mellan 8 februari – 2 mars. Vernissagen hålls den 8 februari kl 13.00-17.00, då är alla konstnärer på plats och det bjuds på cider, kaffe och snacks. Kom gärna förbi och säg hej, njut av den underbart fina platsen och förgyll lördagen med lite samtidskonst!

“Fragment kan förstås som delar separerade från en helhet. Vi är alla element i en större kontext, ett centralt samhällsorgan, där varje del bidrar med en berättelse. I utställningen ”FRAGMENT” inbjuds betraktaren till att bilda en helhet genom de presenterade verken.”

Medverkande konstnärer är:

Cecilia Fulton, Emma Westberg, Johan Larsson, Kjerstin Hjelm, Mariko Sakamoto, Marcelo Gustafsson, Sara Borg, Simon Ackemo, Tam Hare och Ulla-Britt Hammarström.

Välkommen

Vardagar

08.00 — 16.00

Kvällar och helger

Efter överrenskommelse, kontakta oss via telefon eller epost.

Sociala medier

Kontakt

Telefon

08–592 583 00

E-Post

info@sigtunafolkhogskola.se

Besöksadress

Manfred Björkquists allé 20
193 31  Sigtuna

Postadress

Box 92
193 22  Sigtuna

Org. nr

802419-3131

Bankgiro

5102-5658