Teatersamarbete med Nordiska muséet

För tredje året i rad medverkar Sigtuna folkhögskola i Natt på Nordiska muséet. Detta är en äventyrlig familjevandring genom muséet på kvällen efter stängningsdags. Historiska personer och väsen blir levande och besökarna får följa en utstakad väg för att hitta lösenordet som behövs för att komma ut ur muséet. Annars blir de kvar för alltid…

Skådespelarutbildningen och Projektåret skådespeleri gestaltar figurer och berättelser som finns dokumenterade i Nordiska muséet samlingar. Vi är väldigt glada över detta samarbete som ger eleverna en bra praktik i interaktivt skådespeleri för olika åldrar. Natt på Nordiska muséet ges i år den 29 och 30 oktober. Boka biljetter och läs mer här

Välkommen

Vardagar

08.00 — 16.00

Kvällar och helger

Efter överrenskommelse, kontakta oss via telefon eller epost.

Sociala medier

Kontakt

Telefon

08–592 583 00

Besöksadress

Manfred Björkquists allé 20
193 31  Sigtuna

Postadress

Box 92
193 22  Sigtuna

Pin It on Pinterest