Skådespelarutbildningen i samarbete med Nordiska Muséet

I förra veckan, den 29 och 30 oktober, genomfördes för fjärde året i rad ”Natt på Nordiska Muséet” där deltagarna från Skådespelarutbildningen spelade historiska personer i ett mycket uppskattat evenemang. Besökarna får komma in på det ”stängda” muséet under nattens timmar och uppleva upptinade farsoter, en despotisk kung, försvunna barn och rysliga myter från Arktis.

I år hade man extra fokus på klimatförändringarna, med inspiration från museets nya utställning ”Arktis – medan isen smälter”.

Biljetterna var slutsålda långt i förväg, och stora som små besökare fick en både historisk, lärorik och kanske lite kuslig stund.

Om du vill kan du läsa mer om ”Natt på Nordiska Muséet” här i Nordiska Muséets egen nyhet.

Här nedan finns lite bilder från nätterna på muséet

Pin It on Pinterest