Fritidsledarna på friluftsvecka

Följ skolans elever på instagram

Fritidsledarutbildningen är på skogsvecka i Fjällnora och vässar sina ledarskapsegenskaper inför sin framtida yrkesroll.

Följ gärna våra elever på vårt Instagramkonto, de har tagit över kontot en vecka var och berättar där om sin skolgång och sin process. Först ut är Prima som går andra året på fritidsledarutbildningen.

Så här skriver hon om första dagen i Fjällnora:

Det kommer bli många äventyr! Några har tältat förut och några inte. Men ett gott ledarskap i fritidsledaryrket kräver viljan att pröva ompröva och erövra saker och utmaningar som uppstår i vardagen! Det gäller Att växa som människa men också som medmänniska som kommer få möjligheten att arbeta med så många olika människor i framtiden!

Välkommen

Vardagar

08.00 — 16.00

Kvällar och helger

Efter överrenskommelse, kontakta oss via telefon eller epost.

Sociala medier

Kontakt

Telefon

08–592 583 00

E-Post

info@sigtunafolkhogskola.se

Besöksadress

Manfred Björkquists allé 20
193 31  Sigtuna

Postadress

Box 92
193 22  Sigtuna

Org. nr

802419-3131

Bankgiro

5102-5658