Existentiell och hållbar hälsa

Dr Christina Lloyd-EHS, kursledare Existentiell och hållbar hälsa

Christina Lloyd

Sigtuna folkhögskola arrangerar tillsammans med Christina Lloyd, forskare och författare till bland annat Meningen med mig en fortbildning för dig som arbetar med unga i grupp, som leder eller är på väg att starta grupper för unga.

Under tre fristående moduler fördjupar vi oss i tre olika teman: Samtal i grupp, Känslor och existens samt Stress- och avslappningsrespons. De valda temana syftar till att göra dig tryggare som ledare i mötet med unga som kämpar med känslomässig, social och existentiell oro. Eftersom modulerna är fristående kan du delta i den ordning som passar dig. Du kan även välja att gå en eller flera moduler. Anmälan öppnar inom kort.

Modul: Känslor och existens – i teori och praktik

  • 10-11/10 2024
  • 21-22/11 2024

Modul: Stress- och avslappningsrespons – i teori och praktik

  • 13-14/2 2025
  • 8-9/5 2025

Modul Samtal i grupp – i teori och praktik:

  • Kommer att ges under hösten 2025

Tipsa dina vänner!

 

Pin It on Pinterest