Välkommen att bo på vårt STF vandrarhem!

Upptäck vackra Sigtuna – bo på Sigtuna vandrarhem

Hos oss finns allt inom räckhåll. Härliga bad- och fiskevatten, vackra naturreservat, båtturer till Stockholm och Skokloster, kyrkoruiner med berättelser från en svunnen tid och ett pittoreskt centrum med inbjudande caféer och restauranger. För den historieintresserade finns mycket att upptäcka: runstenar, kyrkor, slott och Sveriges minsta rådhus.

På vandrarhemmet erbjuder vi såväl enkelrum som dubbel- och trippelrum, alla med dusch och toalett och gratis Wi-fi. Självhushållningsköket är välutrustat med gott om plats att umgås, en lekhörna för barnen och utsikt över Mälarens vatten. Badplatsen ligger bara 500 meter bort och vi hyr ut kanoter. Till centrum är det 20 minuters promenad längs stranden.

Sigtuna ligger nära  Arlanda och Stockholm och det går fint att ta sig hela vägen till vandrarhemmet med lokaltrafiken.

Välkommen att uppleva allt vad Sigtuna har att erbjuda!

1-SFHSK_logga_liggande_mellan

Sigtuna folkhögskola Manfred Björkquists allé 20, Box 92, 193 22 Sigtuna Leveransadress Manfred Björquists allé 20, 193 31 Sigtuna
Tel 08-592 583 00, E-post info@sigtunafolkhogskola.se

Developed by Bob Reklambyrå