Vill du bli vår nya fotolärare?

Vi söker en fotolärare som vill vara med och utveckla våra två utbildningar i foto på distans.

Sigtuna folkhögskolas två fotoutbildningar är ettåriga distansutbildningar på halvfart.

Du är intresserad av vuxnas kreativitet, lärande, utveckling och egna uttryck. Du är utbildad fotograf, gärna med lärarbakgrund, som tycker det är utvecklande att undervisa deltagare i grundläggande fotografi samt att coacha och vägleda deltagare i att genomföra fotoprojekt.

Du är också skicklig på att fånga våra studerandes uppmärksamhet och ge dem stöd utifrån deras förutsättningar. Vi ser framför oss att du är tydlig, entusiasmerande och skicklig på att kommunicera. Du har en demokratisk grundsyn och värnar om mänskliga rättigheter. Meriterande är om du har erfarenhet av folkbildning.

Tjänsten är ett vikariat fr o m oktober 2024 t o m juni 2025

Kvalifikationer

Du är också skicklig på att fånga våra studerandes uppmärksamhet och ge dem stöd utifrån deras förutsättningar. Vi ser framför oss att du är tydlig, entusiasmerande och skicklig på att kommunicera. Du har en demokratisk grundsyn och värnar om mänskliga rättigheter. Meriterande är om du har erfarenhet av folkbildning.

https://arbetsformedlingen.se/platsbanken/annonser/28853078

 

Fotolärare - vikariat fr o m oktober 2024 t o m juni 2025 (65%)

Sigtuna folkhögskola söker en fotolärare som vill vara med och utveckla våra två utbildningar i foto på distans. Du är utbildad fotograf, gärna med lärarbakgrund, som tycker det är...

Fram till nu - Foto- och konstutställning

Sigtuna folkhögskola bjuder in till Foto- och Konstutbildningens slututställning 18-26 maj 2024 på Sigtuna museum och Urmakaren. Välkommen!...

Pedagog sökes till Sigtuna folkhögskola – Allmän kurs

Folkhögskolelärare på 50% för tillsvidareanställning sökes till Sigtuna folkhögskola. Du har ämneskompetens i matematik gärna i kombination med samhällskunskap och/eller naturkunsk...

Sigtuna Folkhögskola söker lärare till socialpedagogutbildningen

Vi söker en lärare till vår nystartade socialpedagogutbildning. Vi söker en person med ett brinnande intresse för socialt arbete och lärande gärna med existentiell hälsa som infallsv...

Pin It on Pinterest