Tjänsten är tillsatt

Sigtuna folkhögskola är en plats för lärande tillsammans med andra. Varje år möts ca 150 studerande på våra långa kurser, alla med olika utmaningar och drivkrafter. En del vill läsa in grundskole- eller motsvarande gymnasiekompetens, andra utbildar sig till Fritidsledare eller går en gedigen grundutbildning inom kulturområdet genom att läsa konst, film, skådespeleri, musikproduktion eller manusskrivande. Mötet mellan alla olika människor bidrar till den unika miljön. Folkhögskolan arrangerar också distansutbildningar, sommarkurser samt korta kurser tillsammans med närstående organisationer. Vi driver kursgård i egen regi och vandrarhem i samarbete med Svenska Turistföreningen. Folkhögskolan har ca 200 studerande Inklusive distansutbildningar), varav ca 70 bor på internatet. Skolan har 30 anställda. Huvudmannen är Föreningen Sigtuna folkhögskola där Sensus studieförbund, Sigtunastiftelsen och Svenska Kyrkans Unga ingår. Sigtuna folkhögskola är partipolitiskt och religiöst obunden.

Uppgift

Du är lärare på Sigtuna folkhögskola och ingår i kompetensområde Allmän kurs. Arbetslaget ansvarar tillsammans för Allmän kurs (motsvarande gymnasienivå) och Allmän kurs språkåret för deltagare med annat modersmål än svenska (på grundnivå).

Kvalifikationer

 • Du är ämneslärare, helst med folkhögskollärarexamen, annars lärarexamen.
 • Du är skicklig på att fånga våra studerandes uppmärksamhet och ge dem stöd utifrån deras förutsättningar.
 • Du har ämneskompetens inom svenska, svenska som andraspråk, engelska och matematik.
 • Naturkunskap/ekologi/omställning, historia, samhällskunskap, ev. psykologi, filosofi/livsfrågor (mindre del) är också ämneskompetenser vi söker.
 • Du är välbekant med vad det innebär att undervisa i Allmän kurs på folkhögskola. Särskild vikt läggs vid erfarenhet av att jobba med deltagare med neuro­psykiatriska funktionsnedsättningar.
 • Du är grundad i demokrati och mänskliga rättigheter.
 • Intresse för och erfarenhet av digital utveckling och digitala arbetssätt är meriterande.
 • Du ingår i ett arbetslag där nära samarbete kring varje studerande är en förutsättning.
 • Det är också meriterande att ha erfarenhet av undervisning från folkhögskola (Allmän kurs) samt ha godkänd F-linje. Vidare bör du vara lyhörd och samarbetsskicklig då lärarlaget har ett kollektivt ansvar för utbildningen.
 • Vi ser framför oss att du är tydlig, entusiasmerande och skicklig på att kommunicera. Vi värdesätter en mångfald av erfarenheter i arbetslaget och lägger mycket stor vikt vid personlig lämplighet.

Ansökan

 • Tjänsten är en fast anställning på 70–100% beroende på din kompetens. Vi tillämpar sex månaders provanställning.
 • Sista ansökningsdag löpande.
 • Anställningen startar preliminärt 15 augusti 2021.

Skicka din ansökan med CV och personligt brev samt referenser till
jobbansokan@sigtunafolkhogskola.se. Urval sker löpande så skicka gärna in din ansökan snabbt. Märk din ansökan med ”Allmän kurs”.

 

Frågor:

Om Sigtuna

Sigtuna folkhögskola ligger i pittoreska Sigtuna stad med sitt myller av caféer och charmiga smågator med färgglada hus. Här finns butiker, parker, strandpromenader och mycket natur. Runt Mälaren hittar du fina badplatser på gångavstånd. Inom räckhåll har du också ett rikt kulturliv i både Stockholm och Uppsala.

 

Sigtuna grundades år 970 och är Sveriges första stad. Idag, mer än tusen år senare, är Sigtuna fortfarande en internationell mötesplats. I omedelbar närhet finns det fyra slott och 10 naturreservat med olika livsmiljöer och naturvärden. Här kan du besöka kyrkor och ruiner, slott och torparbyar samt Sveriges minsta rådhus, promenera på Sveriges första gågata ”Stora gatan” – platsen för Sveriges födelse. Här stod Erik Segersäll år 970 och pekade ut var Sigtuna stad skulle byggas.

Pin It on Pinterest