Svenska som andraspråk – Grundkurs!

Vi har platser kvar och det är möjligt att starta NU!

Gäller fram till den 23 januari!

Allmän kurs – Språkåret passar dig som har godkänd SFI C men kanske inte är klar med grundskolan eller vill utveckla ditt svenska språk. Vi studerar på heltid (5 dagar i veckan). Du får möjlighet att utvecklas till SFI-D-nivå eller uppnå SVA Grundnivå. Du får intyg efter varje läsår. Om du uppnår grundskolenivå (motsvarande årskurs 9) får du ett behörighetsintyg i svenska som andraspråk och i andra ämnen du klarat.

Ansök och läs mer här

Allmän kurs är ett alternativ till grundskolans sista år, gymnasiet och komvux. Folkhögskolan är en alternativ utbildningsform för vuxna, som ger dig stora möjligheter att påverka studierna. Vi arbetar i små grupper och med hög lärartäthet.

Välkommen

Vardagar

08.00 — 16.00

Kvällar och helger

Efter överrenskommelse, kontakta oss via telefon eller epost.

Sociala medier

Kontakt

Telefon

08–592 583 00

E-Post

info@sigtunafolkhogskola.se

Besöksadress

Manfred Björkquists allé 20
193 31  Sigtuna

Postadress

Box 92
193 22  Sigtuna

Org. nr

802419-3131

Bankgiro

5102-5658