Folkhögskolelärare till Sigtuna folkhögskola

Sigtuna folkhögskola

Maila oss så tar vi kontakt!

Sigtuna folkhögskola är en plats för lärande tillsammans med andra. Varje år möts ca 150 studerande på våra långa kurser, alla med olika utmaningar och drivkrafter. En del vill läsa in gymnasiekompetens, andra satsar på att utbilda sig till Fritidsledare eller skaffa en gedigen grundutbildning inom kulturområdet genom att läsa konst, film, skådespeleri eller manusskrivande. Mötet mellan alla olika människor bidrar till den unika miljön. Folkhögskolan arrangerar också korta kurser tillsammans med närstående organisationer. Vi driver kursgård i egen regi och vandrarhem i samarbete med Svenska Turistföreningen. Folkhögskolan har ca 200 studerande, varav ca 70 bor på internatet. Skolan har 30 anställda. Huvudmannen är Föreningen Sigtuna folkhögskola där Sensus studieförbund, Sigtunastiftelsen och Svenska Kyrkans Unga ingår.

Uppgift

Du är lärare på Sigtuna folkhögskola och ingår i kompetensområde Allmän kurs. Arbetslaget ansvarar tillsammans för Allmän kurs och Allmän kurs språkåret för deltagare med annat modersmål än svenska.

Allmän kurs

Kvalifikationer

Du är ämneslärare, helst med folkhögskole­lärarexamen, annars lärarexamen, skicklig på att fånga våra studerandes uppmärksamhet och ge dem stöd utifrån deras förutsättningar. Du har ämnes­kompetens inom engelska och ytterligare något ämne som till exempel naturkunskap / ekologi / omställnings­arbete, svenska, svenska som andraspråk, historia, samhälls­kunskap, eller psykologi. Du är välbekant med vad det innebär att undervisa i Allmän kurs på folk­högskola, särskild vikt läggs vid erfarenhet av att jobba med personer med neuro­psykiatriska funktions­nedsättningar. Intresse för och erfarenhet av digital utveckling och digitala arbetssätt är meriterande. Du ingår i ett arbetslag där nära samarbete kring varje studerande är en förutsättning.

Vi ser framför oss att du är tydlig, entusiasmerande och skicklig på att kommunicera. Vi värde­sätter en mångfald av erfarenheter i arbetslaget och lägger mycket stor vikt vid personlig lämplighet.

Ansökan

Tjänsten är en fast anställning på 40-100% beroende på din kompetens. Vi tillämpar sex månaders prov­anställning. Sista ansökningsdag löpande.

Skicka din ansökan med CV och personligt brev samt referenser till jobbansokan@sigtunafolkhogskola.se, urval sker löpande så skicka gärna in din ansökan snabbt.

Märk din ansökan med ”Allmän kurs”.

Frågor: Anette Lydén, samordnare Allmän kurs, 072-165 70 28 eller anette.lyden@sigtunafolkhogskola.se

Facklig företrädare: Mia Peterson, Lärarförbundet/Folkhögskollärarnas förbund, 08-592 582 82 eller mia.peterson@sigtunafolkhogskola.se

Sigtuna folkhögskola Manfred Björkquists allé 20, Box 92, 193 22 Sigtuna Leveransadress Manfred Björquists allé 20, 193 31 Sigtuna
Tel 08-592 583 00, E-post info@sigtunafolkhogskola.se

Developed by Bob Reklambyrå